Всичко, което трябва да знаете за ретинола и забраната му в ЕС
Разберете как високите нива на витамин А оказват влияние върху здравето ви и как това изменение в регламента ще повлияе на бюти бранша.
Ретинолът е съставка, която носи със себе си редица ползи. Той помага за лечението на акне, изчиства порите, увеличава нивата на колаген и еластичността на кожата, намалява хиперпигментацията, ускорява клетъчната обмяна и изравнява тена. Всичко това води до включването му в множество козметични продукти и го прави тренд в социалните мрежи през последните няколко години. От друга страна, прекомерното му използване води до раздразнение, зачервяване и нарушаване на кожната бариера.
Защо се стигна до изменение в Регламента на Европейския парламент по отношение на употребата на витамин А?
Много марки в бюти индустрията предлагат своите продукти на пазара без да дават достатъчно информация относно това как и колко често можем да ги използваме. В този случай, ретинолът е една от тези съставки, които могат да ни навредят повече, отколкото да ни окажат положително въздействие, ако ги използваме прекормерно или неправилно. Това води до новите регулации на Европейския съюз, които имат за цел да забранят високите нива на витамин А, както и производните на ретинола Ретинил ацетат и Ретинил палмитат.
Процентът на ретинол ще бъде сведен до 0,3% в продуктите, предназначени за грижа за кожата на лицето и ръцете, и до концентрация от 0,5% в продуктите за тяло. Новите продукти, които не се вписват в тези рестрикции, няма да навлизат на българския пазар от 1 ноември 2025 г.
Приемаме ли ежедневно витамин А и какви са страничните ефекти от прекомерната му употреба?
Много малко хора са запознати къде всъщност има наличие на витамин А. Високи нива на това органично вещество намираме в някои храни, които присъстват в един пълноценен хранителен режим, като яйцата, млечните продукти, рибата, в част от плодовете и зеленчуците, както и в редица лекарства. “Всеки, който приема храни с високо съдържание на витамин А, лекарства с витамин А и използва козметика с ретинол, е изложен на риск. Натрупването му в организма може да наруши функциите на ендокринната и нервната система и да увреди значително органи като черния ни дроб”, е записано в Регламента.
Как промените в козметичните разпоредби на Европейския съюз, които засягат наличието на ретинол в продуктите, оказват влияние върху бюти бранша?
,,Последните промени, свързани с ретинола, имат значително отражение върху бюти индустрията, тъй като ретинолът е популярна съставка, позната със своите антиейджинг свойства. Индустрията обаче е наясно с тези ограничения и отдавна работи върху разработването на алтернативи. Един добър пример е бакучиолът — съставка с ретинол-подобен ефект, но различен механизъм на действие и по-нисък рисков профил“, споделя Лидия Стойчева – Кръстева – магистър-фармацевт и управител на Биофарма Лабораторис ЕООД. Тя подчертава, че използването на продукти с ретинол или с каквато и да е съставка, чийто процент надвишава ограниченията, наложени на територията на ЕС, може да бъде високорисково.
Важи ли максимата „колкото повече – толкова повече“ или нещата съвсем не са толкова прости?
Управителката на Биофарма Лабораторис ЕООД споделя, че максимата „колкото повече – толкова повече“ не важи в козметиката, тъй като всяка съставка има специфичен диапазон на концентрация, в който действа ефективно и безопасно. „Има съставки, които при ниски концентрации имат забележителен ефект, но при по-високи могат да навредят. Пример за това е ретинолът – в по-високи концентрации той може да предизвика нежелани реакции и затова продукти с високо съдържание на ретинол не се класифицират като козметични и се използват само под лекарско наблюдение“, казва Лидия. Тя прави препратка и към хиалуроновата киселина, която макар и да има хидратиращи свойства, може да изтегли вода от кожата вместо да я хидратира, в зависимост от молекулното тегло и концентрацията.
Какво е значението на процентите на активните съставки в козметичните продукти?
Когато решите да добавите нови козметични продукти към рутината си, е важно да бъдете информирани относно формулата им, а не да се фокусирате само върху една определена съставка. Според Лидия Стойчева – Кръстева оптималната концентрация се определя от множество фактори – молекулната маса и полярност, които определят способността на проникване на съставката, и други параметри, които влияят на нейното действие върху кожата. Като професионалист тя потвърждава, че високата концентрация на дадена съставка не гарантира по-добър ефект.
Как можем да използваме ретинол правилно и по безопасен начин?
Използването на ретинол изисква внимание и знания. Магистър-фармацевтът предлага следните основни принципи, които да следваме за безопасна употреба:
Ниска концентрация – препоръчително е да използвате ниска концентрация на ретинол, за да се избегнат нежелани реакции.
- Нанасяйте вечер – ретинолът реагира със слънчевата светлина, което може да предизвика раздразнения, затова е най-добре да се използва вечер.
- Използвайте слънцезащитен крем (SPF) през деня – за да предпазите кожата си от фоточувствителност, която може да се увеличи при употреба на ретинол.
- Избягвайте комбинирането с киселини – AHA и BHA киселините в комбинация с ретинол могат да повишат риска от раздразнение.
- Поддържайте кожата добре хидратирана – ретинолът има склонност да изсушава кожата, затова е препоръчително да използвате хидратиращи продукти.
Лидия Стойчева – Кръстева съветва винаги да следваме инструкциите и предупрежденията, които всеки козметичен продукт съдържа, защото те са създадени с цел максимална безопасност и ефективност.
Лидия Стойчева – Кръстева е завършила фармация в Медицински университет, София. Притежава следдипломна квалификация за оценка на безопасност на козметични продукти от Софийски университет, както и от Университет Врие, Брюксел. Участва активно в създаването на ръководство за научна защита на рекламни претенции в козметиката. Член е на управителния съвет на БНАЕМПК и редовен член Български Фармацевтичен Съюз, както и управител на Биофарма в Българския Институт за Стандартизация. През 2014 г. създава отдела за Частна Марка в предприятието, разработвайки над 50 успешни бранда, отличени с международни награди. Тя е и хоноруван преподавател в програмата за следдипломна квалификация „Оценка за Безопасност на козметични продукти“ в Софийския университет.